Kto jest zobowiązany do prowadzenia KPiR?
Skrót taki jak KPiR oznacza po prostu podatkową księgę przychodów i rozchodów, czyli narzędzie, którego celem jest ewidencjonowanie (zapisywanie) wszelkich zdarzeń finansowych, które dotyczą działalności przedsiębiorstwa. Możemy również określić, iż jest to uproszczona forma pełnej księgowości, w której zapisuje się zarówno przychody firmy z tytułu na przykład oferowanych usług czy towarów, jak również wydatki dotyczące między innymi wypłat naszych pracowników, zakupów firmowych oraz nagród. Dodajmy również, że wszystkie te zdarzenia zapisuje się dopiero w momencie, gdy dana transakcja zostanie sfinalizowana.
Kto musi prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów
Obowiązek prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (KPiR) spoczywa na kilku określonych podmiotach zgodnie z pewnymi zasadami. Przede wszystkim obowiązek ten spoczywa na osobach fizycznych prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą, które rozliczają się na zasadach podatku liniowego bądź też na zasadach ogólnych. Oprócz tego podatkową księgę przychodów i rozchodów muszą koniecznie prowadzić wszelkie podmioty w postaci spółek handlowych (partnerskich, jawnych, akcyjnych itp.) oraz przedsiębiorstwa, których roczny dochód netto nie przekracza 2 milionów euro w danym roku podatkowym.
Opisując obowiązki związane z prowadzeniem KPiR, warto również wspomnieć o pewnych ustępstwach, czyli sytuacjach, w których możemy ubiegać się o zwolnienie z tego obowiązku. Sprawa ta dotyczy przede wszystkim osób starszych oraz będących w złym stanie zdrowia, które z tych właśnie względów nie będą w stanie prowadzić tego typu rachunków. Aby móc uzyskać zwolnienie z prowadzenia KPiR, należy złożyć odpowiednio wypełniony wniosek w Urzędzie Skarbowym, do którego przynależymy. Oprócz tego podatkowa księga przychodów i rozchodów nie obejmuje osób zajmujących się określonymi działami rolnictwa oraz firm i spółek, których roczny dochód netto przekracza sumę 2 milionów euro.